Zkouška svatebního líčení a účesu – jak probíhá, co vše zahrnuje a proč je důležitá

Zkouška svatebního make-upu a účesu je nedílnou součástí svatebních příprav. Obvykle trvá 2-3 hodiny a slouží k tomu, aby se nevěsta přesvědčila, zda její zvolený účes (a líčení) je ten pravý nebo aby si nechala poradit.
Během zkoušky si nevěsta ujasní, co jí samotné sluší (styl, který sluší modelce Pinterestu nemusí sedět mě a uvidím to až v zrcadle), co je pro nevěstu a její styl svatby vhodné (celkový vzhled nevěsty by měl ladit se zvolenými šaty, místem svatby…) a jak se s její délkou vlasů a typem obličeje dá pracovat. Nezanedbatelnou součástí svatební zkoušky je také seznámení s vizážistkou, která bude nevěstu ve svatební den připravovat.
Termín svatební zkoušky je dobré si domluvit zhruba 2-5 týdnů před svatbou. V momentě, kdy už má nevěsta vše zařízeno a rozmyšleno, kdy má již finální délku vlasů a její vzhed je tak velmi blízký tomu, jaký bude mít ve svatební den (opálení, stav pleti). Na svatební zkoušku přijde nevěsta nenalíčená (nebo se odlíčí na místě) a s umytými vlasy bez přidaných produktů (lak, stylingové přípravky).

Na začátku svatební zkoušky by nevěsta měla ukázat snímky svatebních šatů a fotografie své představy make-upu a účesu. Rovněž je možné toto vše zaslat v klidu dopředu e-mailem, aby vizážistka věděla, jakým směrem se chce nevěsta vydat. Inspirační snímky jsou důležité, jelikož bez konkrétních ukázek může dojít k nedorozumění, ale zároveň nemohou být brány za bernou minci. Každá nevěsta má individuální dispozice. Nemůže tedy očekávat, že bude vypadat 100% jako slečna na obrázku. Obrázek je velmi důležitý, ale slouží jen a pouze jako vzor a reprezentant daného stylu.

Při samotné zkoušce je velmi důležitá komunikace. Každá nevěsta má jinou představu a jinou hranici vnímání, kdy se sama sobě líbí. Je důležité najít tu správnou míru, aby si nevěsta nepřipadala nenalíčená nebo naopak nalíčená výrazně. To je vše záležitostí představy, zvyku a vkusu. V tomto bodě bývá také často limitující přístup a vkus partnera, který je dobré mít rovněž na paměti! Pokud nevěstu zná snoubenec jen jako nenalíčenou, patrně na svatbě neocení styl umělých řas a kouřové líčení. To vše je ale dobré probrat s vizážistkou a zvolit tak vhodný styl.
Svatební make-up musí vydržet celý náročný svatební den, měl by působit přirozeně a zároveň by měl být čitelný i na fotografiích. Vizážistka se snaží udělat maximum, aby všechny tyto aspekty splňoval: „Jelikož horko (a s tím spojené pocení) je pro nás velkým nepřítelem, snažíme se nevěsty vybavit matujícími papírky, aby i v době, kdy již nebude vizážistka v dosahu, mohly zamezit nechtěným leskům a problematická místa takto zmatnit. Rovněž dáváme nevěstám s sebou vzorek rtěnky, kterou ráno byly líčeny, aby si ji po jídle či před focením mohly osvěžit.“ říká Kateřina Měšťánková ze studia Probuď labuť. Nevěsty tak mohou být klidné, že je o ně postaráno.

Set, který nevěsty dostanou ve svatební den s sebou
Pokud by si nevěsta přála naprosto komplexní péči a možnost změny při focení nebo do odpoledních šatů (rtěnka, rozpustit/přečesat vlasy, změnit ozdoby), je možné si domluvit přítomnost vizážistky po celý svatební den. Je tak umožněna variabilita a nevěsty, které se nechtějí spokojit s jedním stylem, tak mohou během dne svůj vzhled lehce obměnit.

Na závěr svatební zkoušky jsou pořízeny fotografie. Ty jsou velmi důležité!Nevěsta se může prohlédnout z více stran, vidí, jak působí svatební líčení na fotografii (fotografie velkou část pohltí) a může si v klidu doma rozmyslet, kterou variantu vybrat, nebo zda na něco nezapomněla. Rovněž může probrat svůj svatební vzhled s rodinou či přáteli.

Fotografie ze svatební zkoušky studia Probuď labuť

Fotografie ze svatební zkoušky studia Probuď labuť

Po svatební zkoušce je samozřejmě možné ještě doladit malé změny (například lehce změnit odstín rtěnky) ale rozhodně není dobré dělat velké změny až ve svatební den! Pokud se nevěsta necítí ve zvoleném účesu či naneseném make-upu, je nutné toto říct hned na svatební zkoušce. K tomu svatební zkouška slouží.
Shrnutí závěrem – před svatební zkouškou se dobře rozmyslete, co se Vám líbí a jděte na svatební zkoušku připravena. Je dobré umět vyjádřit, co si přejete a případně si nechat poradit. Komunikujte a definujte, co se Vám líbí a co naopak ne. Jedině tak Vám budou moci profesionální odborníci pomoci a připravit Vás co nejlépe pro Váš velký svatební den!

TIP! Na svatební zkoušku doražte v bílém či alespoň světlém oblečení (tričko, šaty, cokoliv), abyste měla na fotografiích již představu, jak celé líčení a účes vynikne v souladu s bílou barvou.