Trh s kosmetickými přípravky a přístroji pro domácí péči je přesycen. Můžete vybírat ze široké škály sér, peelingů či přístrojů, které jsou volně dostupné. Dejte si ale pozor, co kupujete a jak vybraný produkt používáte. To, že je produkt volně dostupný neznamená, že si jeho nevhodným užíváním nemůžete ublížit.

Typickým příkladem jsou retinolová séra. Aplikace příliš velkého množství retinolu může vést k nadměrnému podráždění pokožky. Retinol je silný aktivní prvek, a pokud je používán současně s jinými silnými aktivními složkami (např. AHA/BHA kyselinami nebo vitamínem C), může pleť nadměrně dráždit a způsobit zčervenání. Retinol zvyšuje citlivost pleti na sluneční záření, což znamená, že pleť je více náchylná k spálení nebo pigmentovým skvrnám, pokud není dostatečně chráněná a je tedy ideální užívat ho na noc.

Jak předejít nežádoucím účinkům?

  • Začít s nízkou koncentrací retinolu a postupně zvyšovat
  • Používat retinol jen několikrát týdně a postupně přidávat další dny podle potřeby
  • Hydratovat pleť po aplikaci retinolu, aby se zmírnilo vysušení
  • Používat opravdu dobrý ochranný krém (SPF 50) každý den – ano i během zimy nebo oblačných dnů
  • V případě silného podráždění nebo přecitlivělosti přestat s používáním a nechat pleť regenerovat

 

Dalším problematickým produktem jsou micerální vody. Micerální voda není jemná „voda“, jak by se mohlo zdát. Micelární vody obsahují látky, které mohou odstranit nejen nečistoty, ale i přirozený ochranný kožní film, což vede k vysušení a podráždění pokožky. Micelární voda by po použití měla být důkladně odstraněna z pokožky vodou. Pokud není pleť po použití micerální vody dostatečně opláchnuta, zbylé čisticí složky mohou na pleti zůstat a dále ji vysušovat.
Micelární voda je rychlý způsob, jak odstranit make-up a nečistoty, ale měla by být používána spíše výjimečně (po velkém plesovém makeupu, kdy chcete pořádně a rychle vyčistit pleť), ale rozhodně ne každý den.

 

Čištění pleti je velké téma. Protože jsou dostupné i přístroje na domácí použití, setkávám se často s tím, že má doma klientka třeba ultrazvukovou špachtli. A protože chce být poctivá a mít pleť čistou, používá poctivě ultrazvukovou špachtli třeba denně. Příliš časté používání ultrazvukové špachtle může mít negativní vliv na kožní bariéru. Může se stát, že špachtle naruší ochranný kožní film, což následně vede k vysušení a zcitlivění pokožky. Zcitlivělá pokožka se stává náchylnější k zánětům, červenání nebo reakcím na další kosmetické přípravky.
Ultrazvuková špachtle může být skvělým nástrojem pro zlepšení pleti, pokud je používána správně a s mírou.

 

Mikrojehličkování je skvělá metoda, jak pleť stimulovat k regeneraci. Tato metoda je ale již invazivnější a měla by být aplikována odborníkem. Pokud si ale přesto koupíte domácí derma roller, mějte na paměti několik úskalí. Sterilita rolleru je zásadní. Jehly na domácím derma rolleru mohou snadno přenášet bakterie a nečistoty, které pak zanesou do pleti infekci. Rollerem se dostanete do hloubky až 0,5 mm a pleť může při aplikaci dokonce jemně krvácet. Pokud tedy není produkt či samotná pleť řádně vyčištěná, může to být velký problém.
Dalším úskalím rollerů je jejich samotný mechanismus. Tím, že „jezdíte trnitým válečkem“ po pleti pleť trháte. Oproti profesionálním derma perům, které vytvoří kolmé čisté vpichy, je pleť po zásahu rollerem spíše potrhaná a vzniká nebezpečí jejího poškození. Rovněž tlak na pleť je nerovnoměrný. Je důležité příliš netlačit na pleť, aby nedošlo k poškození pokožky. Používání silného tlaku může způsobit krvácení nebo narušení pokožky. Po použití rolleru se vyhněte agresivním produktům jako jsou AHA/BHA kyseliny, retinoly nebo vitamín C, protože tyto složky mohou způsobit silné podráždění. Pleť by se měla naopak zklidnit a hydratovat a účinně chránit před slunečním zářením.